Bizi Takip Edin! Fırsatlarımızdan Yararlanın..

Meral Kumral

Kemerburgaz ve Gelişim Üniversitesi

İlk-orta-lise öğrenimini aynı ilde tamamladıktan sonra, İzmir D.E.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro Anasanat Dalı “Dramatik Yazarlık” bölümünden, yazdığı “Merhaba Dünya” adlı ilk çocuk oyunuyla birlikte “Çocukta Yaratıcılık ve Düşgücü” başlıklı lisans bitirme tezini vererek, 1985 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro bölümünde, 1986 yılında ise mezun olduğu fakültede yarım dönem yüksek lisans eğitimi gördü.

1986 yılında çocuklara yönelik kukla oyunları sergileyen bir tiyatroda (Masal Gerçek Tiyatrosu) çalışmaya başladı. 1986-1988 yılları arasında çalıştığı bu tiyatroda sahnelenen “Tıngır'la  Mıngır Dünyada”, “Bir Yılbaşı Masalı” adlı oyunlarının yanı sıra, çeşitli yazarların  eserlerinden uyarladığı “Çirkin Ördek, Küçük Karabalık” ve “İnadım İnat” adlı oyunlarında aynı zamanda oyuncu olarak görev aldı. STR Ajans'a bağlı olarak Zihni Küçümen ile birlikte “Kuruntu Ailesi” ve “Hüsnü Kuruntu” dizilerinin senaryo çalışmalarına katkıda bulundu.


1989-1993 yılları arasında ‘Bilsak Tiyatro Atölyesi'nde ve bir ajansa bağlı olarak aralıklarla  6-12 yaş grubu çocuklara tiyatro ve yaratıcılık eğitimi verdi. Oluşturduğu çocuk oyuncu grubuyla (İLKO-İstanbul Kültür Oyuncuları) birlikte ‘Hey Dünya Orda mısın?' adlı oyununu yazdı. Bu oyun, 1995 yılında ‘İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Şenliği'nde sergilendi.


1993 yılından itibaren‘Vitamin Çocuk Gazetesi'nde Genel Yayın Yönetmeni olarak başladığı gazetecilik yaşamında birçok gazete, yayınevi( Alem, Akşam, Hürriyet) ve dergide (Aktüel-Time Out) düzeltmen, redaktör,editö serbest muhabir olarak çalıştı.Ayrıca ‘Milliyet Gazetesi'ne bağlı ‘Aydın Kitaplar' yayınevinde Hakkı Devrim'in yöneticiliğindeki kadroda düzeltmen olarak görev aldı.


1999-2012 yılları arasında F.M.V Işık İlköğretim okulunun yanı sıra çeşitli okul ve tiyatrolarda (T.E.D Koleji'nde gazetecilik; Borusan Zehra Nurhan Kocabıyık İlköğretim, Ataşehir İlköğretim, İSTEK  Atanur Oğuz İlköğretim ve Koşuyolu Bilfen Koleji'nde drama,  Bahçelievler Kültür Merkezi  Belediye Tiyatrosu;  Beşiktaş,  Şişli,  Kartal  Halk Eğitim Merkezi,  İSMEK ve İstasyon Sanat Merkezi'nde tiyatro ve diksiyon) “tiyatro, yaratıcı drama, diksiyon ve gazetecilik” dersleri veren Kumral; halen kariyerine çeşitli kurumlarda tiyatro, yaratıcı drama ve diksiyon dersleri vermenin yanı sıra seminer eğitmenliği' ile devam etmektedir.


ÖDÜLLERİ

1984 yılında mezun olduğu bölümün düzenlediği “Suat Taşer Oyun Yarışması”nda ‘Gelin Deresi' adlı kısa oyunuyla mansiyon, 1985 yılında ‘Yarın Daha Güzel Olmalı'adlı oyunuyla ise üçüncülük ödüllerini aldı. 1996 yılında “Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği”nin düzenlediği ‘Kadın Oyunları Yazım Yarışması'nda ‘Yalnızım, Yalnızsın, Yalnızlar' adlı oyunuyla üç ödülden birini aldı. Yabancı dili Fransızca olan Kumral'ın oyunlarının yanı sıra “Çünkü Ben Senim” adlı yayımlanmaya hazır bir öykü kitabı da bulunmaktadır.